Return to USBands National Schedule

Broadneck/Severna Park High Schools - EVENT FULL
Saturday, October 24, 2015 Annapolis, MD

Scores

Group Unit Score Place Caption Awards
I A Annapolis Area Christian High School 79.125 1 Best Color Guard,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual
I A Glen Burnie Senior High School 77.175 2 Best Music
I A Meade High School 77.150 3
I Open La Plata High School 83.200 1 Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual
II A Patuxent High School 79.725 1 Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual
II A Westlake High School (MD) 76.425 2
III A Boonsboro High School 81.750 1 Best Color Guard,Best Overall Effect
III A Mount Vernon High School (VA) 81.325 2 Best Percussion,Best Visual
III A Perry Hall High School 80.325 3 Best Music
III Open Chopticon High School 86.775 1 Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Visual
III Open Arundel High School 85.700 2 Best Percussion
III Open Century High School 85.150 3
IV A Patapsco High School 81.275 1
IV A South River High School (MD) 78.200 2
IV Open Urbana High School 86.800 1 Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual
IV Open Yorktown High School 85.750 2 Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual
V A Broadneck High School 88.750 1 Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual

Schedule

Time Element
03:00 PM NATIONAL ANTHEM
03:15 PM Group I A : Meade High School (Fort Meade, MD)
03:30 PM Group I A : Glen Burnie Senior High School (Glen Burnie, MD)
03:45 PM Group I A : Annapolis Area Christian School (Severn, MD)
04:00 PM Group I Open : La Plata High School (La Plata, MD)
04:15 PM Group III Open : Chopticon High School (Morganza, MD)
04:30 PM Group III Open : Arundel High School (Gambrills, MD)
04:45 PM Group III Open : Century High School (Sykesville, MD)
05:00 PM Group IV Open : Yorktown High School (VA) (Arlington, VA)
05:15 PM Group IV Open : Urbana High School (Ijamsville, MD)
05:30 PM INTERMISSION
06:00 PM Judged Exhibition (III A) : Severna Park High School (Severna Park, MD)
06:15 PM Group III A : Perry Hall High School (Perry Hall, MD)
06:30 PM Group III A : Boonsboro High School (Boonsboro, MD)
06:45 PM Group III A : Mount Vernon High School (VA)
07:00 PM Group II A : Patuxent High School (Lusby, MD)
07:15 PM Group II A : Westlake High School (MD) (Waldorf, MD)
07:30 PM Group IV A : South River High School (MD) (Edgewater, MD)
07:45 PM Group IV A : Patapsco High School (Baltimore, MD)
08:00 PM Group V A : Broadneck High School (Annapolis, MD)
08:15 PM AWARDS

Adjudicators

Fall 1.1 - Individual Music 1 Don Bradner (Linden, VA)
Fall 2.1 - Ensemble Music 1 Michael Drapkin (Denver, CO)
Fall 3.1 - Visual 1 Adam Deyoe (Liverpool, NY)
Fall 4.0 - Overall Effect Justin Cook (Conway, AR)
Fall 5.1 - Color Guard 1 JayCee Clarke-Bentley (Draper, UT)
Fall 6.1 - Percussion 1 John Rozum (Reading, PA)

Event Staff

2.1 - Assistant Event Coordinator 1 Suzanne Olden (Eldersburg, MD)
3.1 - Tabulator 1 Michael Regalado (Denton, TX)