Group | Unit | Score | Place | Caption Awards |
---|---|---|---|---|
II A | Tuscarora High School (VA) | 86.175 | 1 | Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual |
II A | Kempsville High School | 80.975 | 2 | |
II A | Salem High School (VAB) | 80.325 | 3 | |
II A | Osbourn High School | 79.388 | 4 | |
II Open | First Colonial High School | 82.238 | 1 | Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual |
III A | Tabb High School | 84.225 | 1 | Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual |
III A | Riverbend High School | 81.675 | 2 | Best Music |
III Open | Frank W. Cox High School | 91.738 | 1 | Best Color Guard,Best Music,Best Percussion,Best Visual |
III Open | Princess Anne High School | 90.725 | 2 | Best Overall Effect |
III Open | York High School (VA) | 90.175 | 3 | |
III Open | Kellam High School | 88.763 | 4 | |
III Open | Fauquier High School | 82.663 | 5 | |
IV A | South County High School | 89.125 | 1 | Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual |
IV A | Dominion High School | 86.350 | 2 | |
IV A | James Wood High School | 82.100 | 3 | Best Color Guard |
V A | West Springfield High School (VA) | 90.800 | 1 | Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual |
V Open | Grassfield High School | 91.138 | 1 | Best Color Guard,Best Overall Effect,Best Visual |
V Open | John Champe High School | 90.900 | 2 | Best Music,Best Percussion |
V Open | George C. Marshall High School | 89.813 | 3 | |
VI Open | Westfield High School (VA) | 92.113 | 1 | Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect |
VI Open | Jefferson Forest High School | 91.463 | 2 | Best Percussion |
VI Open | Fairfax High School | 91.363 | 3 | Best Visual |
Time | Element |
---|---|
11:50 AM | NATIONAL ANTHEM |
12:00 PM | Group II A : Tuscarora High School (VA) (Leesburg, VA) |
12:15 PM | Group II A : Salem High School (VAB) (Virginia Beach, VA) |
12:30 PM | Group II A : Osbourn High School (Manassas, VA) |
12:45 PM | Group II A : Kempsville High School (Virginia Beach, VA) |
01:00 PM | Group III A : Riverbend High School (Fredericksburg, VA) |
01:15 PM | Group III A : Tabb High School (Yorktown, VA) |
01:30 PM | BREAK |
01:45 PM | Group IV A : Dominion High School (Sterling, VA) |
02:00 PM | Group IV A : James Wood High School (Winchester, VA) |
02:15 PM | Group IV A : South County High School (Lorton, VA) |
02:30 PM | Group V A : West Springfield High School (VA) (Springfield, VA) |
02:45 PM | Exhibition : Old Dominion University (Norfolk, VA) |
03:00 PM | INTERMISSION / CRITIQUE |
05:00 PM | Group II Open : First Colonial High School (Virginia Beach, VA) |
05:15 PM | Group III Open : Fauquier High School (Warrenton, VA) |
05:30 PM | Group III Open : Princess Anne High School (Virginia Beach, VA) |
05:45 PM | Group III Open : Kellam High School (Virginia Beach, VA) |
06:00 PM | Group III Open : York High School (VA) (Yorktown, VA) |
06:15 PM | Group III Open : Frank W. Cox High School (Virginia Beach, VA) |
06:30 PM | BREAK |
06:45 PM | Group V Open : George C. Marshall High School (Falls Church, VA) |
07:00 PM | Group V Open : Grassfield High School (Chesapeake, VA) |
07:15 PM | Group V Open : John Champe High School (Aldie, VA) |
07:30 PM | Group VI Open : Fairfax High School (Fairfax, VA) |
07:45 PM | Group VI Open : Westfield High School (VA) (Chantilly, VA) |
08:00 PM | Group VI Open : Jefferson Forest High School (Forest, VA) |
08:15 PM | Exhibition : Old Dominion University (Norfolk, VA) |
08:30 PM | INTERMISSION / CRITIQUE |
Fall 1.1 - Individual Music 1 | Timothy Leonelli (Abington, MA) |
Fall 2.1 - Ensemble Music 1 | Keith Stafford (Chesapeake, VA) |
Fall 3.1 - Visual 1 | Christopher Alexander (Edmond, OK) |
Fall 4.0 - Overall Effect | Charles Prijatelj (Altoona, PA) |
Fall 4.1 - Visual Effect 1 | Todd James (Oklahoma City, OK) |
Fall 5.1 - Color Guard 1 | Michaelene Kumer (Wakefield, MA) |
Fall 6.1 - Percussion 1 | Derrick Shannon (Plainfield, IN) |
0.1 - Event Manager | Kenn Phillips (Warrenton, VA) |
2.1 - Assistant Event Coordinator 1 | Kristopher Fugate (Midlothian, VA) |
2.1 - Assistant Event Coordinator 1 | Lauren Phillips |
3.1 - Tabulator 1 | Kiersten Fugate (Midlothian, VA) |
5.3 - Box Office Manager | Adam Lattimore (Allentown, PA) |
5.7 - Finance Manager | Melissa Reese (Allentown, PA) |
5.8 - Hospitality Manager | Christopher Hoerauf (Sterling, VA) |
Registration | Gail LeChien (Feasterville, PA) |