USBands Southern States Championships - PRELIMS
Saturday, November 05, 2016 Chattanooga, TN

Scores

Group Unit Score Place Caption Awards
I Fall - Open Shoals Christian School 86.000 1 Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion
I Fall - Open Cumberland County High School (KY) 84.625 2 Best Color Guard,Best Visual
II Fall - Open Boyd-Buchanan High School 83.038 1 Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual
III Fall - Open Sycamore High School 91.788 1 Best Overall Effect,Best Visual
III Fall - Open Beech High School 90.575 2 Best Color Guard
III Fall - Open Independence High School (TN) 89.975 3 Best Percussion
III Fall - Open Casey County High School 89.600 4 Best Music
III Fall - Open Clarksville High School 88.925 5
III Fall - Open DeKalb County High School 86.863 6
III Fall - Open Rockwood High School Marching Band 85.763 7
IV Fall - Open Volunteer High School 89.275 1 Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual
IV Fall - Open Pulaski County High School (KY) 87.750 2 Best Color Guard
IV Fall - Open Sequoyah High School (TN) 85.338 3
V Fall - Open Cleveland High School 95.400 1 Best Color Guard,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual
V Fall - Open Muscle Shoals High School 92.638 2 Best Music
V Fall - Open Allatoona High School 92.038 3
V Fall - Open Soddy Daisy High School 90.950 4
V Fall - Open Ridgeland High School 90.563 5
V Fall - Open Halls High School (KNX) 90.513 6
V Fall - Open Woodland High School (GA) 90.475 7
VI Fall - Open Munford High School 97.250 1 Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Visual
VI Fall - Open George Walton Academy 96.538 2 Best Music
VI Fall - Open Brentwood High School (TN) 95.700 3
VI Fall - Open Bob Jones High School 95.613 4 Best Percussion
VI Fall - Open Sparkman High School 95.100 5
VI Fall - Open Clinton High School 94.288 6
VI Fall - Open Warren Central High School 90.350 7

Schedule

Time Element
08:20 AM ANNOUNCEMENTS/NATIONAL ANTHEM
08:30 AM Group I Open : Cumberland County High School (KY) (Burkesville, KY)
08:44 AM Group I Open : Shoals Christian School (Florence, AL)
08:58 AM Group II Open : Boyd-Buchanan High School (Chattanooga, TN)
09:12 AM BREAK
09:20 AM Group III Open : DeKalb County High School (Smithville, TN)
09:34 AM Group III Open : Rockwood High School Marching Band (Rockwood, TN)
09:48 AM Group III Open : Independence High School (TN) (Thompson's Station, TN)
10:02 AM Group III Open : Sycamore High School (Pleasant View, TN)
10:16 AM Group III Open : Beech High School (Hendersonville, TN)
10:30 AM Group III Open : Casey County High School (Liberty, KY)
10:44 AM Group III Open : Clarksville High School (Clarksville, TN)
10:58 AM Group IV Open : Pulaski County High School (KY) (Somerset, KY)
11:12 AM Group IV Open : Sequoyah High School (TN) (Madisonville, TN)
11:26 AM Group IV Open : Volunteer High School (Churchill, TN)
11:40 AM INTERMISSION
12:10 PM Group V Open : Cleveland High School (Cleveland, TN)
12:25 PM Group V Open : Halls High School (KNX) (Knoxville, TN)
12:40 PM Group V Open : Allatoona High School (Acworth, GA)
12:55 PM Group V Open : Woodland High School (GA) (Stockbridge, GA)
01:10 PM Group V Open : Muscle Shoals High School (Muscle Shoals, AL)
01:25 PM Group V Open : Ridgeland High School (Rossville, GA)
01:40 PM Group V Open : Soddy Daisy High School (Soddy Daisy, TN)
01:55 PM BREAK
02:05 PM Group VI Open : Munford High School (Munford, TN)
02:20 PM Group VI Open : Clinton High School (Clinton, MS)
02:35 PM Group VI Open : Columbia Central High School (Columbia, TN)
02:50 PM Group VI Open : Warren Central High School (Vicksburg, MS)
03:05 PM Group VI Open : Sparkman High School (Harvest, AL)
03:20 PM Group VI Open : George Walton Academy (Monroe, GA)
03:35 PM Group VI Open : Bob Jones High School (Madison, AL)
03:50 PM Group VI Open : Brentwood High School (TN) (Brentwood, TN)
04:15 PM PRELIMS AWARDS/FINALISTS ANNOUNCED
07:15 PM FINALS BEGINS
11:15 PM FINALS AWARDS

Adjudicators

Fall 1.1 - Individual Music 1 Chris Tomsa (Harrison, OH)
Fall 2.1 - Ensemble Music 1 Nick Golding (Jefferson, GA)
Fall 3.1 - Visual 1 Christopher Tanner (Spring Hill, TN)
Fall 4.0 - Overall Effect Mark Kraft (Washington Crossing, PA)
Fall 4.1 - Overall Visual Effect 1 Todd James (Oklahoma City, OK)
Fall 5.1 - Color Guard 1 Sandra Bertelle (Kenosha, WI)
Fall 6.1 - Percussion 1 Dave Dumont (Montgomery, NY)

Event Staff

0.1 - Event Manager Raimond Galicia (Allentown, PA)
2.1 - Assistant Event Coordinator 1 Jeremy Mehaffey (Hixson, TN)
2.2 - Assistant Event Coordinator 2 Dr Lawrence McCrobie (Washington, DC)
3.1 - Tabulator 1 Lina Sheahan (Nashville, TN)
5.7 - Finance Manager Lisa Yanchek
Registration Connor Fenoglio (Allentown, PA)

Venue: Finley Stadium
1826 Carter St
Chattanooga TN 37408