USBands New Jersey State Championship (IA-VA)
Saturday, October 18, 2014 Piscataway, NJ

Schedule

Time Element
07:55 AM NATIONAL ANTHEM
08:00 AM Group I A : Burlington Township High School (Burlington, NJ)
08:15 AM Group I A : Lenape Valley Regional High School (Stanhope, NJ)
08:28 AM Group I A : Pitman High School (Pitman, NJ)
08:41 AM Group I A : Bordentown Regional High School (Bordentown, NJ)
08:54 AM Group I A : Shore Regional High School (West Long Branch, NJ)
09:07 AM Group I A : Riverside High School (NJ) (Riverside, NJ)
09:20 AM Group I A : Manchester Township High School (Manchester, NJ)
09:33 AM BREAK
09:48 AM Group II A : West Windsor-Plainsboro High School North (Plainsboro, NJ)
10:01 AM Group II A : Bernards High School (Bernardsville, NJ)
10:14 AM Group II A : Overbrook High School (Pine Hill, NJ)
10:27 AM Group II A : Bayonne High School (Bayonne, NJ)
10:40 AM Group II A : Hackettstown High School (Hackettstown, NJ)
10:53 AM Group II A : Neptune High School (Neptune, NJ)
11:06 AM Group II A : Delaware Valley Regional High School (Frenchtown, NJ)
11:19 AM Group II A : Pompton Lakes High School (Pompton Lakes, NJ)
11:32 AM Group II A : Williamstown High School (NJ) (Williamstown, NJ)
11:45 AM Group II A : Robbinsville High School (NJ) (Robbinsville, NJ)
12:15 PM
01:00 PM Group III A : Columbia High School (NJ) (Maplewood, NJ)
01:13 PM Group III A : Livingston High School (Livingston, NJ)
01:26 PM Group III A : Nutley High School (Nutley, NJ)
01:39 PM Group III A : East Brunswick High School (East Brunswick, NJ)
01:52 PM Group III A : Union High School (NJ) (Union, NJ)
02:05 PM Group III A : North Plainfield High School (North Plainfield, NJ)
02:18 PM Group III A : Northern Burlington County Regional High School (Columbus, NJ)
02:31 PM Group III A : Colonia High School (Colonia, NJ)
02:44 PM Group III A : Parsippany Hills High School (Morris Plains, NJ)
02:57 PM Group III A : Hammonton High School (Hammonton, NJ)
03:10 PM BREAK
03:25 PM Group III A : Pequannock Township High School (Pompton Plains, NJ)
03:38 PM Group III A : Middletown High School South (Middletown, NJ)
03:51 PM Group III A : Rancocas Valley Regional High School (Mount Holly, NJ)
04:04 PM Group III A : Woodbridge High School (NJ) (Woodbridge, NJ)
04:17 PM Group III A : South Plainfield High School (South Plainfield, NJ)
04:30 PM Group III A : Cranford High School (Cranford, NJ)
04:43 PM Group III A : Kingsway Regional High School (Woolwich Twp., NJ)
04:56 PM Group III A : Hopewell Valley Central High School (Pennington, NJ)
05:09 PM Group III A : Hamilton High School West (Hamilton, NJ)
05:22 PM
05:45 PM
06:30 PM Group IV A : Manalapan High School (Manalapan, NJ)
06:44 PM Group IV A : Toms River High School East (Toms River, NJ)
06:58 PM Group IV A : Ridge High School (NJ) (Basking Ridge, NJ)
07:12 PM Group IV A : Westfield High School (NJ) (Westfield, NJ)
07:26 PM Group IV A : Vernon Township High School (Vernon, NJ)
07:40 PM Group IV A : Mahwah High School (Mahwah, NJ)
07:54 PM BREAK
08:08 PM Group IV A : Rahway High School (Rahway, NJ)
08:22 PM Group IV A : Linden High School (Linden, NJ)
08:36 PM Group IV A : Hightstown High School (Hightstown, NJ)
08:50 PM Group IV A : Northern Highlands Regional High School (Allendale, NJ)
09:04 PM Group IV A : Ridgewood High School (Ridgewood, NJ)
09:18 PM Group IV A : Allentown High School (NJ) (Allentown, NJ)
09:32 PM Group IV A : Point Pleasant Borough High School (Point Pleasant, NJ)
09:46 PM BREAK
10:00 PM Group V A : Franklin High School (NJ) (Somerset, NJ)
10:14 PM Group V A : Somerville High School (NJ) (Somerville, NJ)
10:28 PM Group V A : Seneca High School (Tabernacle, NJ)
10:42 PM Group V A : Jackson Liberty High School (Jackson, NJ)
10:56 PM Group V A : Cherokee High School (NJ) (Marlton, NJ)
11:10 PM
11:30 PM

Adjudicators

Event Staff

0.1 - Event Manager Nate Foreman (Allentown, PA)
0.1 - Event Manager Sean King (Allentown, PA)
0.1 - Event Manager John Yurkin (Summerville, SC)
2.1 - Assistant Event Coordinator Kelly Crosslin (Nazareth, PA)
2.1 - Assistant Event Coordinator Mary Jane Iksic (Westfield, NJ)
3.1 - Tabulator Joanne Denslow (Barto, PA)
3.1 - Tabulator Ernie Muska (Brick, NJ)
3.1 - Tabulator Christine O'Rourke (Limerick, PA)
3.1 - Tabulator Grete Terjesen (Charles Town, WV)
6.0 - Concourse Manager Darren Delaney (New York, NY)
6.0 - Concourse Manager Abigail Molen (Garnet Valley, PA)
6.2 - Merchandise Mike Simaska (Allentown, PA)
7.0 - Volunteer Coordinator Brittany Loftus
Finance Manager
Finance Manager Cathie LaRocca
Hospitality David Diaz (Allentown, PA)
Registration Melissa Reese (Allentown, PA)

Venue: HighPoint Solutions Stadium
1 Scarlet Knight Way
Piscataway NJ 08902