Time |
Element |
07:46 AM |
ANNOUNCEMENTS/NATIONAL ANTHEM |
08:00 AM |
Group I A : La Plata High School (La Plata, MD) |
08:14 AM |
Group I A : Rockville High School (MD) (Rockville, MD) |
08:28 AM |
Group I A : John F. Kennedy High School (MD) (Silver Springs, MD) |
08:42 AM |
Group I A : Glen Burnie Senior High School (Glen Burnie, MD) |
08:56 AM |
Group I A : Calvert High School (Prince Frederick, MD) |
09:10 AM |
Group II A : Paint Branch High School (Burtonsville, MD) |
09:24 AM |
Group II A : Maurice J. McDonough High School (Pomfret, MD) |
09:38 AM |
Group II A : Northwest High School (MD) (Germantown, MD) |
09:52 AM |
Group II A : Boonsboro High School (Boonsboro, MD) |
10:06 AM |
Group II A : Annapolis Area Christian School (Severn, MD) |
10:20 AM |
Group II A : Leonardtown High School (Leonardtown, MD) |
10:34 AM |
Group II A : Lee-Davis High School (Mechanicsville, VA) |
10:45 AM |
BREAK |
10:59 AM |
Group III A : Perryville High School (Perryville, MD) |
11:13 AM |
Group III A : South River High School (MD) (Edgewater, MD) |
11:27 AM |
Group III A : Old Mill Senior High School (Millersville, MD) |
11:41 AM |
Group III A : Thomas S. Wootton High School (Rockville, MD) |
11:55 AM |
Group III A : Severna Park High School (Severna Park, MD) |
12:09 PM |
Group III A : Middletown High School (MD) (Middletown, MD) |
12:23 PM |
Group III A : Century High School (Sykesville, MD) |
12:37 PM |
Group III A : Quince Orchard High School (Gaithersburg, MD) |
12:51 PM |
Group III A : Williamstown High School (NJ) (Williamstown, NJ) |
01:05 PM |
Group III A : Williamsport High School (MD) (Williamsport, MD) |
01:19 PM |
BREAK |
01:30 PM |
Group IV A : Northern Nash High School (Rocky Mount, NC) |
01:44 PM |
Group IV A : Mount Vernon High School (VA) |
01:58 PM |
Group IV A : Patapsco High School (Baltimore, MD) |
02:12 PM |
Group IV A : Atholton High School (Columbia, MD) |
02:26 PM |
Group IV A : Marriotts Ridge High School (Marriottsville, MD) |
02:40 PM |
Group V A : Briar Woods High School (Ashburn, VA) |
02:54 PM |
Group V A : Broadneck High School (Annapolis, MD) |
03:15 PM |
AWARDS - A CLASS |
04:16 PM |
Group II Open : Great Mills High School (Great Mills, MD) |
04:30 PM |
Group II Open : Chopticon High School (Morganza, MD) |
04:44 PM |
Group III Open : Liberty High School (MD) (Eldersburg, MD) |
04:58 PM |
Group III Open : Calvert Hall College High School (Baltimore, MD) |
05:12 PM |
Group III Open : Fauquier High School (Warrenton, VA) |
05:26 PM |
Group IV Open : Loudoun County High School (Leesburg, VA) |
05:40 PM |
Group IV Open : Oakdale High School (Ijamsville, MD) |
05:54 PM |
Group IV Open : Thomas Jefferson High School (ALX) (Alexandria, VA) |
06:08 PM |
Group IV Open : Gov. Thomas Johnson High School (Frederick, MD) |
06:22 PM |
Group IV Open : Arundel High School (Gambrills, MD) |
06:36 PM |
Group IV Open : Urbana High School (Ijamsville, MD) |
06:50 PM |
BREAK |
07:04 PM |
Group V Open : Middle Creek High School (Apex, NC) |
07:18 PM |
Group V Open : South Lakes High School (Reston, VA) |
07:32 PM |
Group V Open : Linganore High School (Frederick, MD) |
07:46 PM |
Group V Open : W.T. Woodson High School (Fairfax, VA) |
08:00 PM |
Group V Open : George C. Marshall High School (Falls Church, VA) |
08:10 PM |
BREAK |
08:20 PM |
Group VI Open : Fairfax High School (Fairfax, VA) |
08:34 PM |
Group VI Open : Chantilly High School (Chantilly, VA) |
08:48 PM |
Group VI Open : John Champe High School (Aldie, VA) |
09:02 PM |
Group VI Open : James Madison High School (VA) (Vienna, VA) |
09:16 PM |
Group VI Open : West Springfield High School (VA) (Springfield, VA) |
09:30 PM |
Exhibition : United States Naval Academy Drum & Bugle Corps (Annapolis, MD) |
09:44 PM |
AWARDS - OPEN CLASS |