USBands Southern States Championships
Saturday, November 03, 2018 Chattanooga, TN

Schedule

Time Element
09:45 AM **THIS IS A PRELIMINARY SCHEDULE- SUBJECT TO CHANGE**
09:50 AM OPENING ANNOUNCEMENTS
10:00 AM NATIONAL ANTHEM
10:15 AM Group II : Henry County High School (New Castle, KY)
10:30 AM Group II : Camden Central High School (Camden, TN)
10:45 AM Group IV : Sequoyah High School (TN) (Madisonville, TN)
11:00 AM Group IV : Sycamore High School (Pleasant View, TN)
11:15 AM Group IV : Leeds High School (Leeds, AL)
11:45 AM Group V : Cleveland High School (Cleveland, TN)
12:00 PM Group V : Brighton High School (TN) (Brighton, TN)
12:15 PM INTERMISSION
12:45 PM Group VI : George Walton Academy (Monroe, GA)
01:00 PM Group VI : Jackson County Comprehensive High School (Jefferson, GA)
01:15 PM Group VI : Eastern High School (Middletown, KY)
01:30 PM Group VI : McEachern High School (Powder Springs, GA)
01:45 PM Group VI : Brentwood High School (TN) (Brentwood, TN)
02:00 PM Group VI : Columbia Central High School (Columbia, TN)
02:15 PM Group VI : Soddy Daisy High School (Soddy Daisy, TN)
02:30 PM Group III : Clarksville High School (Clarksville, TN)
02:45 PM PRELIMS AWARDS/FINALISTS ANNOUNCED
05:00 PM Finalist
05:15 PM Finalist
05:30 PM Finalist
05:45 PM Finalist
06:00 PM Finalist
06:15 PM Finalist
06:30 PM INTERMISSION
06:45 PM Finalist
07:00 PM Finalist
07:15 PM Finalist
07:30 PM Finalist
07:45 PM Finalist
08:00 PM Finalist
08:15 PM FINALS AWARDS

Adjudicators

Fall 1.1 Chief Adjudicator Jim Sheeley (Branchburg, NJ)
Fall 1.1 - Music Individual 1 Ronald Fussell (Papillion, NE)
Fall 2.1 - Music Ensemble 1 Jim Sheeley (Branchburg, NJ)
Fall 3.1 - Visual Performance 1 Jason Harvey (Houston, TX)
Fall 4.1 - Overall Effect 1 Jim Idol (Knoxville, TN)
Fall 4.2 - Overall Effect 2 Jamie Bennett (Summerville, GA)
Fall 5.1 - Color Guard Lindsey Vawter (Mount Juliet, TN)
Fall 6.1 - Percussion Kimberly Burja (Glen Ridge, NJ)

Event Staff

0.1 - Event Manager Eric James (Allentown, PA)