USBands Quad State Field Marching Competition
Saturday, October 15, 2016 Vermillion, SD

Scores

Group Unit Score Place Caption Awards
I Fall - A Crofton High School Marching Band 80.750 1 Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual
I Fall - A Akron Westfield 75.775 2
I Fall - Open Logan View High School 82.625 1 Best Color Guard,Best Music,Best Percussion,Best Visual
I Fall - Open Chambers Public School 78.925 2 Best Color Guard,Best Overall Effect
II Fall - A McCook Central High School 79.850 1 Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Visual
II Fall - A Pierce High School 78.750 2 Percussion
II Fall - Open Harrisburg High School (SD) 81.750 1 Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual
III Fall - A Vermillion High School 80.775 1 Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual
III Fall - A O'Neill High School 78.275 2 Best Color Guard
III Fall - Open Madison High School (SD) 79.275 1 Best Music,Best Percussion,Best Visual
III Fall - Open Pipestone High School 78.750 2 Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect
IV Fall - A Rapid City Central High School 78.625 1 Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual
IV Fall - A Wayne High School (NE) 76.950 2
IV Fall - Open Sibley-Ocheyedan High School 84.125 1 Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual
IV Fall - Open Mitchell High School 83.900 2 Best Color Guard,Best Music
IV Fall - Open Huron High School 82.925 3
IV Fall - Open Sioux City East High School 81.325 4
V Fall - Open Roosevelt High School 85.900 1 Best Color Guard,Best Music,Best Visual
V Fall - Open Brookings High School 83.100 2 Best Percussion
V Fall - Open Sioux Falls O'Gorman High School 82.375 3 Best Overall Effect
V Fall - Open Aberdeen Central High School 81.675 4
V Fall - Open Yankton High School 80.600 5

Schedule

Time Element
09:50 AM THIS IS THE FINAL SCHEDULE
09:50 AM NATIONAL ANTHEM
10:00 AM Group I A : Akron Westfield (Akron, IA)
10:15 AM Group I A : Crofton High School (Crofton, NE)
10:30 AM Group II A : McCook Central High School (Salem, SD)
10:45 AM Group II A : Pierce High School (Pierce, NE)
11:00 AM Group III A : O'Neill High School (ONeill, NE)
11:15 AM Group III A : Vermillion High School (Vermillion, SD)
11:30 AM Group IV A : Rapid City Central High School (Rapid City, SD)
11:45 AM Group IV A : Wayne High School (NE) (Wayne, NE)
12:00 PM INTERMISSION
12:45 PM Group V Open : Roosevelt High School (Sioux Falls, SD)
01:00 PM Group I Open : Logan View High School (Hooper, NE)
01:15 PM Group I Open : Chambers Public School (Chambers, NE)
01:30 PM Group II Open : Harrisburg High School (SD) (Harrisburg, SD)
01:45 PM Group III Open : Madison High School (SD) (Madison, SD)
02:00 PM Group III Open : Pipestone High School (Pipestone, MN)
02:15 PM Group IV Open : Sibley-Ocheyedan High School (Sibley, IA)
02:30 PM Group IV Open : Huron High School (Huron, SD)
02:45 PM Group IV Open : Mitchell High School (Mitchell, SD)
03:00 PM BREAK
03:15 PM Group V Open : Aberdeen Central High School (Aberdeen, SD)
03:30 PM Group V Open : Sioux City East High School (Sioux City, IA)
03:45 PM Group V Open : Sioux Falls O'Gorman High School (Sioux Falls, SD)
04:00 PM Group V Open : Yankton High School (Yankton, SD)
04:15 PM Group V Open : Brookings High School (Brookings, SD)
04:30 PM Exhibition : University of South Dakota (Vermillion, SD)
04:45 PM AWARDS

Adjudicators

Fall 1.1 - Music Individual 1 Anthony Cruddas (Aubrey, TX)
Fall 2.1 - Music Ensemble 1 Michael Drapkin (Denver, CO)
Fall 3.1 - Visual Performance 1 Christopher Szabo (Phoenix, AZ)
Fall 4.1 - Overall Effect 1 Judy Ulchinsky (Branchville, NJ)
Fall 5.1 - Color Guard Ryan Tiscareno (Astoria, NY)
Fall 6.1 - Percussion Pete Hansen (Sioux Falls, SD)

Event Staff

0.1 - Event Manager Kevin White (Cape Coral, FL)
2.1 - Assistant Event Coordinator Teri Woods (Kuna, ID)
3.1 - Tabulator Emily Hanson (Eden Prairie, MN)

Venue: DakotaDome
N. Dakota St.
Vermillion SD 57069