Southington High School
Saturday, October 21, 2017 Southington, CT

Scores

Group Unit Score Place Caption Awards
I Fall - A Manchester High School (CT) 78.400 1 Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual
II Fall - A East Haven High School Co-op Marching Band 84.725 1 Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual
III Fall - A Bethel High School (CT) 86.725 1 Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual
III Fall - A Bristol Central High School 81.675 2
III Fall - A O.H. Platt High School 78.000 3
III Fall - Open Westhill High School 79.950 1 Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual
IV Fall - A Sheehan High School 88.200 1 Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual
IV Fall - Open Blackstone-Millville High School 92.875 1 Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual
IV Fall - Open Naugatuck High School 85.400 2
V Fall - A Lyman Hall High School 87.500 1 Best Overall Effect,Best Visual
V Fall - A Francis T. Maloney High School 86.675 2 Best Color Guard,Best Music,Best Percussion
V Fall - A Newington High School 85.575 3
V Fall - Open New Milford High School (CT) 91.675 1 Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion
V Fall - Open Cheshire High School 90.625 2 Best Visual
V Fall - Open Wethersfield High School 86.050 3
VI Fall - A Enfield High School 84.100 1 Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual
VI Fall - Open Trumbull High School 94.625 1 Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual

Schedule

Time Element
02:45 PM **THIS IS A PRELIMINARY SCHEDULE- SUBJECT TO CHANGE**
02:45 PM NATIONAL ANTHEM
03:00 PM Group I A : Manchester High School (CT) (Manchester, CT)
03:15 PM Group II A : East Haven High School Co-op Marching Band (East Haven, CT)
03:30 PM Group III A : Bethel High School (CT) (Bethel, CT)
03:45 PM Group III A : O.H. Platt High School (Meriden, CT)
04:00 PM Group III A : Bristol Central High School (Bristol, CT)
04:45 PM INTERMISSION
05:00 PM Group IV A : Sheehan High School (Wallingford, CT)
05:15 PM Group V A : Lyman Hall High School (Wallingford, CT)
05:30 PM Group V A : Newington High School (Newington, CT)
05:45 PM Group V A : Francis T. Maloney High School (Meriden, CT)
06:00 PM Group VI A : Enfield High School (Enfield, CT)
06:15 PM AWARDS
06:30 PM INTERMISSION
07:00 PM Group III Open : Westhill High School (Stamford, CT)
07:15 PM Group IV Open : Naugatuck High School (Naugatuck, CT)
07:30 PM Group IV Open : Blackstone-Millville High School (Blackstone, MA)
07:45 PM Group V Open : Cheshire High School (Cheshire, CT)
08:00 PM Group V Open : New Milford High School (CT) (New Milford, CT)
08:15 PM Group V Open : Wethersfield High School (Wethersfield, CT)
08:30 PM Group VI Open : Trumbull High School (Trumbull, CT)
08:45 PM Judged Exhibition (VI Open) : Southington High School (Southington, CT)
09:00 PM SENIOR RECOGNITION
09:15 PM AWARDS