USBands A Class National Championships ( I, II, V, VI )
Saturday, November 03, 2018 Allentown, PA

Schedule

Time Element
08:45 AM **All times approximate and subject to change**
08:50 AM OPENING ANNOUNCEMENTS
09:00 AM NATIONAL ANTHEM
09:15 AM Group II A : Saddle Brook High School (Saddle Brook, NJ)
09:30 AM Group II A : Fauquier High School (Warrenton, VA)
09:45 AM Group II A : North Hagerstown High School (Hagerstown, MD)
10:00 AM Group II A : Pompton Lakes High School (Pompton Lakes, NJ)
10:15 AM Group II A : Riverside High School (VA) (Leesburg, VA)
10:30 AM Group II A : Boonsboro High School (Boonsboro, MD)
10:45 AM Group II A : Severna Park High School (Severna Park, MD)
11:00 AM Group II A : Heritage High School (LEE) (Leesburg, VA)
11:15 AM Exhibition : Moravian College (Bethlehem, PA)
11:30 AM Group II A : Garden City High School (Garden City, NY)
11:45 AM Group II A : Oceanside High School (Oceanside, NY)
12:00 PM Group II A : Bethel High School (CT) (Bethel, CT)
12:15 PM Group II A : Delaware Valley Regional High School (Frenchtown, NJ)
12:30 PM Group II A : Montville Township High School (Montville, NJ)
12:45 PM Group II A : Hamilton High School West (Hamilton, NJ)
01:00 PM Group II A : Patuxent High School (Lusby, MD)
01:15 PM Group II A : Northwest High School (MD) (Germantown, MD)
01:30 PM Judged Exhibition (V A) : Phillipsburg High School (Phillipsburg, NJ)
01:45 PM AWARDS
03:00 PM Group I A : Lawrence Township High School (NJ) (Lawrenceville, NJ)
03:15 PM Group I A : Saucon Valley High School (Hellertown, PA)
03:30 PM Group I A : Joseph Case High School (Swansea, MA)
03:45 PM Group I A : Manhasset High School (Manhasset, NY)
04:00 PM Group I A : La Plata High School (La Plata, MD)
04:15 PM Group I A : Brick Township High School (Brick, NJ)
04:30 PM Group I A : Weehawken High School (Weehawken, NJ)
04:45 PM Group I A : Somerset Berkley Regional High School (Somerset, MA)
05:00 PM AWARDS
05:30 PM Group V A : Bangor Area High School (Bangor, PA)
05:45 PM Group V A : Boyertown High School (Boyertown, PA)
06:00 PM Group V A : Broadneck High School (Annapolis, MD)
06:15 PM Group V A : West Milford High School (West Milford, NJ)
06:30 PM Group V A : Bunnell-Stratford High School (Stratford, CT)
06:45 PM Group V A : Lyman Hall High School (Wallingford, CT)
07:00 PM BREAK
07:30 PM Group VI A : New Providence High School (New Providence, NJ)
07:45 PM Group VI A : Hunterdon Central Regional High School (Flemington, NJ)
08:00 PM Group VI A : Port Chester High School (Port Chester, NY)
08:15 PM Group VI A : Jackson Memorial High School (Jackson, NJ)
08:30 PM Group VI A : Tottenville High School (Staten Island, NY)
08:45 PM AWARDS

Adjudicators

Fall 1.1 Chief Adjudicator Todd James (Oklahoma City, OK)
Fall 4.3 - Overall Effect 1 Ryan Miller (Minneapolis, MN)
Fall 4.4 - Overall Effect 2 Richard McCarty (Hughesville, PA)
Fall 5.2 - Color Guard 2 Virginia Kraft (Washington Crossing, PA)
Fall 6.2 - Percussion 2 Bryan Crawford (Morris Plains, NJ)
Fall 1.1 - Music Individual 1 Brian M. Leonard (Collegeville, PA)
Fall 1.2 - Music Individual 2 Mark Kraft (Washington Crossing, PA)
Fall 2.1 - Music Ensemble 1 Charles Prijatelj (Altoona, PA)
Fall 2.2 - Music Ensemble 2 Ralph Venezia (Kissimmee, FL)
Fall 3.1 - Visual Performance 1 Trent Smith (Cresco, PA)
Fall 3.2 - Visual Performance 2 Rich Templin (Mechanicsburg, PA)
Fall 4.1 - Overall Effect 1 Todd James (Oklahoma City, OK)
Fall 4.2 - Overall Effect 2 Dr. David Pickett, PhD (Ray Twp., MI)
Fall 5.1 - Color Guard Nicholas Gioffre (Morrisville, PA)
Fall 6.1 - Percussion Mike Schmitt (Lake Hopatcong, NJ)

Event Staff

0.1 - Event Manager Jon Swengler (Allentown, PA)
2.1 - Assistant Event Coordinator Melanie Pridgen (Hatboro, PA)
2.1 - Assistant Event Coordinator Larry Richek (Monroe Township, NJ)
3.1 - Tabulator Alyson D'Alessandro (Limerick, PA)
3.1 - Tabulator Susan Litchauer Eckert (Slatington, PA)
Event Staff Joanne Denslow (Barto, PA)
Event Staff Lawrence Eckert (Slatington, PA)
Event Staff Linda Evans (North Wales, PA)
Event Staff Harold Levin (Annandale, NJ)
Event Staff David Marden (Allentown, PA)

Venue: J. Birney Crum Stadium
2015 W. Linden St.
Allentown PA 18104

Performing ensembles

La Plata High School - La Plata MD
New Providence High School - New Providence NJ
Patuxent High School - Lusby MD
Brick Township High School - Brick NJ
Somerset Berkley Regional High School - Somerset MA
Lyman Hall High School - Wallingford CT
Northwest High School (MD) - Germantown MD
Delaware Valley Regional High School - Frenchtown NJ
Jackson Memorial High School - Jackson NJ
Bangor Area High School - Bangor PA
Boyertown High School - Boyertown PA
Riverside High School (VA) - Leesburg VA
Garden City High School - Garden City NY
Broadneck High School - Annapolis MD
Pompton Lakes High School - Pompton Lakes NJ
Tottenville High School - Staten Island NY
Boonsboro High School - Boonsboro MD
Manhasset High School - Manhasset NY
Hunterdon Central Regional High School - Flemington NJ
Weehawken High School - Weehawken NJ
Oceanside High School - Oceanside NY
Saucon Valley High School - Hellertown PA
West Milford High School - West Milford NJ
Phillipsburg High School - Phillipsburg NJ
Heritage High School (LEE) - Leesburg VA
Moravian College - Bethlehem PA
Hamilton High School West - Hamilton NJ
Bunnell-Stratford High School - Stratford CT
Port Chester High School - Port Chester NY
Montville Township High School - Montville NJ
Severna Park High School - Severna Park MD
Saddle Brook High School - Saddle Brook NJ
Lawrence Township High School (NJ) - Lawrenceville NJ
North Hagerstown High School - Hagerstown MD
Bethel High School (CT) - Bethel CT
Joseph Case High School - Swansea MA
Fauquier High School - Warrenton VA