Ridge High School
Saturday, October 20, 2018 Basking Ridge, NJ

Schedule

Time Element
04:00 PM **THIS IS A PRELIMINARY SCHEDULE- SUBJECT TO CHANGE**
03:55 PM NATIONAL ANTHEM
04:00 PM Group II A : Delaware Valley Regional High School (Frenchtown, NJ)
04:15 PM Group II A : Montville Township High School (Montville, NJ)
04:30 PM Group II A : Pompton Lakes High School (Pompton Lakes, NJ)
04:45 PM Group III A : Voorhees High School (Glen Gardner, NJ)
05:00 PM INTERMISSION
05:30 PM Group I A : Passaic Valley High School (Little Falls, NJ)
05:45 PM Group V A : Franklin High School (NJ) (Somerset, NJ)
06:00 PM Group V A : West Milford High School (West Milford, NJ)
06:15 PM Group VI A : Phillipsburg High School (Phillipsburg, NJ)
06:30 PM Group III Open : Fair Lawn High School (Fair Lawn, NJ)
06:45 PM Group IV Open : Piscataway High School (Piscataway, NJ)
07:00 PM Group IV Open : Roxbury High School (NJ) (Succasunna, NJ)
07:15 PM INTERMISSION
07:45 PM Group IV A : Parsippany High School (Parsippany, NJ)
08:00 PM Group IV A : Watchung Hills Regional High School (Warren, NJ)
08:15 PM Group IV A : Cranford High School (Cranford, NJ)
08:30 PM Group IV A : Pequannock Township High School (Pompton Plains, NJ)
08:45 PM Group IV A : Vernon Township High School (Vernon, NJ)
09:00 PM Group IV A : Ridgewood High School (Ridgewood, NJ)
09:15 PM Judged Exhibition (IV A) : Ridge High School (NJ) (Basking Ridge, NJ)
09:30 PM AWARDS

Adjudicators

Fall 1.1 Chief Adjudicator Jason Majerczak (Holmes, PA)
Fall 1.1 - Music Individual 1 Kimberly Burja (Glen Ridge, NJ)
Fall 2.1 - Music Ensemble 1 Michael Drapkin (Denver, CO)
Fall 3.1 - Visual Performance 1 Devon Lundine (New York, NY)
Fall 4.1 - Overall Effect 1 Sandra Bertelle (Kenosha, WI)
Fall 5.1 - Color Guard Jonathan Colvin (Richmond, VA)
Fall 6.1 - Percussion Jason Majerczak (Holmes, PA)

Event Staff

1.1 - Event Coordinator Harold Levin (Annandale, NJ)
2.1 - Assistant Event Coordinator Rochelle Levin (Annandale, NJ)
3.1 - Tabulator Joe Leszczak (Brick, NJ)