Broadneck High School
Saturday, October 06, 2018 Annapolis, MD

Schedule

Time Element
02:00 PM **THIS IS A PRELIMINARY SCHEDULE- SUBJECT TO CHANGE**
02:00 PM NATIONAL ANTHEM
02:15 PM Group I A : Glen Burnie Senior High School (Glen Burnie, MD)
02:30 PM Group I A : Calvert High School (Prince Frederick, MD)
02:45 PM Group I A : Maurice J. McDonough High School (Pomfret, MD)
03:00 PM Group I A : La Plata High School (La Plata, MD)
03:15 PM Group III A : South River High School (MD) (Edgewater, MD)
03:30 PM Group III A : Williamsport High School (MD) (Williamsport, MD)
03:45 PM Group III A : Northern High School (MD) (Owings, MD)
04:00 PM Group III A : Century High School (Sykesville, MD)
04:15 PM Group IV A : Patapsco High School (Baltimore, MD)
04:30 PM INTERMISSION
04:45 PM AWARDS
06:00 PM Group II Open : Chopticon High School (Morganza, MD)
06:15 PM Group III Open : Gov. Thomas Johnson HS (Frederick, MD)
06:30 PM Group III Open : Calvert Hall College High School (Baltimore, MD)
06:45 PM Group III Open : Oakdale High School (Ijamsville, MD)
07:00 PM CLASS BREAK
07:15 PM Judged Exhibition (III A) : Leonardtown High School (Leonardtown, MD)
07:30 PM Group II A : Boonsboro High School (Boonsboro, MD)
07:45 PM Group II A : Westlake High School (MD) (Waldorf, MD)
08:00 PM Group II A : Old Mill Senior High School (Millersville, MD)
08:15 PM Group II A : Annapolis Area Christian School (Severn, MD)
08:30 PM Group II A : Severna Park High School (Severna Park, MD)
08:45 PM Group V A : Broadneck High School (Annapolis, MD)
09:00 PM Exhibition : Stevenson University (Stevenson, MD)
09:15 PM AWARDS

Adjudicators

Fall 1.1 Chief Adjudicator David Tintle (Magnolia, DE)
Fall 1.1 - Music Individual 1 Nicholas Bavani (Baltimore, MD)
Fall 2.1 - Music Ensemble 1 Vincent Tornello (Charlottesville, VA)
Fall 3.1 - Visual Performance 1 Ron Frech (Villas, NJ)
Fall 4.1 - Overall Effect 1 David Tintle (Magnolia, DE)
Fall 5.1 - Color Guard Heather Hazucha (Baltimore, MD)
Fall 6.1 - Percussion Travis Peterman (Newark, DE)

Event Staff

1.1 - Event Coordinator Ben Regalado (Severna Park, MD)
2.1 - Assistant Event Coordinator Laura Martinez (Germantown, MD)
3.1 - Tabulator Grant MacElhiney (Washington, DC)