USBands Dekaney-Conroe Showcase
Saturday, October 05, 2019 Conroe, TX

Schedule

Time Element
09:15 AM **All times approximate and subject to change**
09:20 AM NATIONAL ANTHEM
09:30 AM Group IV : Caney Creek High School (Conroe, TX)
09:45 AM Group II : Hightower High School (Missouri City, TX)
10:00 AM Group II : Shepherd High School (Shepherd, TX)
10:15 AM BREAK
10:30 AM Group III : Splendora High School (Splendora, TX)
10:45 AM BREAK
11:00 AM Group III : Bryan High School (Bryan, TX)
11:15 AM Group III : Texas City High School (Texas City, TX)
11:30 AM Group III : Angleton High School (Angleton, TX)
11:45 AM Group III : Madisonville High School (Madisonville, TX)
12:00 PM Group III : Hastings High School (Houston, TX)
12:15 PM Group V : Klein Cain High School (Houston, TX)
12:30 PM Group V : Clear Springs High School (League City, TX)
12:45 PM Group V : Morton Ranch High School (Katy, TX)
01:00 PM Group V : Pasadena Memorial High School (Pasadena, TX)
01:15 PM Group V : William J. Brennan High School (TX) (San Antonio, TX)
01:30 PM Group VI : Klein High School (Klein, TX)
01:45 PM BREAK
02:00 PM Group VI : Alvin High School (Alvin, TX)
02:15 PM Group VI : Conroe High School (Conroe, TX)
02:30 PM BREAK
02:45 PM Group IV : South Houston High School (South Houston, TX)
03:00 PM Group IV : Aldine High School (Houston, TX)
03:15 PM Group IV : Sam Rayburn High School (Pasadena, TX)
03:30 PM Group VI : Parkway High School (Bossier City, LA)
03:45 PM BREAK
04:00 PM Group IV : Humble High School (Humble, TX)
04:15 PM Group V : Porter High School (Porter, TX)
04:30 PM Group IV : Ross S. Sterling High School (Baytown, TX)
05:00 PM PRELIMS AWARDS/FINALISTS ANNOUNCED
06:20 PM NATIONAL ANTHEM
06:30 PM FINALS BEGINS
06:30 PM Finalist : Conroe High School (Conroe, TX)
06:45 PM Finalist : Parkway High School (Bossier City, LA)
07:00 PM Finalist : Aldine High School (Houston, TX)
07:15 PM Finalist : Morton Ranch High School (Katy, TX)
07:30 PM Finalist : Hightower High School (Missouri City, TX)
07:45 PM Finalist : Bryan High School (Bryan, TX)
08:00 PM BREAK
08:15 PM Finalist : Klein High School (Klein, TX)
08:30 PM Finalist : Alvin High School (Alvin, TX)
08:45 PM Finalist : William J. Brennan High School (TX) (San Antonio, TX)
09:00 PM Finalist : Porter High School (Porter, TX)
09:15 PM Finalist : Clear Springs High School (League City, TX)
09:30 PM Finalist : Klein Cain High School (Houston, TX)
09:45 PM Finalist : Pasadena Memorial High School (Pasadena, TX)
10:15 PM FINALS AWARDS

Adjudicators

Fall 0.1 Chief Adjudicator Ryan Miller (Minneapolis, MN)
Fall 4.5 - Overall Music Effect 1 Carl Diefenbach (Lewis Center, OH)
Fall 1.1 - Individual Music 1 Kevin Wood (Cypress, TX)
Fall 2.1 - Ensemble Music 1 Steve Bentley (Draper, UT)
Fall 3.1 - Visual 1 Ryan Miller (Minneapolis, MN)
Fall 4.1 - Overall Visual Effect 1 JayCee Clarke-Bentley (Draper, UT)
Fall 5.1 - Color Guard 1 Jen Karp (Orlando, FL)
Fall 6.1 - Percussion 1 Rob Sullens (Eagle, ID)

Event Staff

0.1 - Event Manager Kevin White (Cape Coral, FL)
1.1 - Event Coordinator 1 Cathy Breeden (Cypress, TX)
2.1 - Assistant Event Coordinator 1
3.1 - Tabulator 1 Brandon Clemons (Houston, TX)