USBands Pennsylvania State Championships
Saturday, October 19, 2019 West Chester, PA

Schedule

Time Element
04:15 PM **All times approximate and subject to change**
04:20 PM NATIONAL ANTHEM
04:30 PM Group II A : Coatesville Area High School (Coatesville, PA)
04:45 PM Group II A : Rustin High School (West Chester, PA)
05:00 PM Group IV A : Souderton Area High School (Souderton, PA)
05:15 PM Group IV A : Council Rock High School South (Holland, PA)
05:30 PM Group IV A : Central Bucks High School South (Warrington, PA)
05:45 PM Group V A : Penncrest High School (Media, PA)
06:00 PM Group V A : Bangor Area High School (Bangor, PA)
06:15 PM INTERMISSION
06:45 PM Group III A : Abington High School (PA) (Abington, PA)
07:00 PM Group III A : Pleasant Valley High School (Brodheadsville, PA)
07:15 PM Group II Open : Hatboro-Horsham High School (Horsham, PA)
07:30 PM Group II Open : Pocono Mountain West High School (Pocono Summit, PA)
07:45 PM Group IV Open : Quakertown High School (Quakertown, PA)
08:00 PM Group IV Open : North Penn High School (Lansdale, PA)
08:15 PM Group V Open : West Shore Marching Band (Lewisberry, PA)
08:30 PM Group VI Open : Downingtown East High School (Exton, PA)
08:45 PM Exhibition : West Chester University (West Chester, PA)
09:00 PM AWARDS

Adjudicators

Fall 0.1 Chief Adjudicator Todd Wooten (Chicago, IL)
Fall 4.4 - Overall Effect Music 1 Todd Wooten (Chicago, IL)
Fall 1.1 - Individual Music 1 Scott Brown (Palmerton, PA)
Fall 2.1 - Ensemble Music 1 Brian M. Leonard (Collegeville, PA)
Fall 3.1 - Visual 1 Chris Healey (Edgewood, MD)
Fall 4.2 - Overall Effect Visual 1 Robert Sherretz (Mechanicsburg, PA)
Fall 5.1 - Color Guard 1 Robert Glass (Mechanicsburg, PA)
Fall 6.1 - Percussion 1 Joe Ciancimino (Norristown, PA)

Event Staff

1.1 - Event Coordinator 1 Joanne Denslow (Barto, PA)
2.1 - Assistant Event Coordinator 1 Lawrence Eckert (Slatington, PA)
3.1 - Tabulator 1 Christine O'Rourke (Limerick, PA)
3.2 - Tabulator 2 Susan Litchauer Eckert (Slatington, PA)