REMO Series Finale: Round Rock - PRELIMS
Saturday, November 05, 2016 Austin, TX

Scores

Group Unit Score Place Caption Awards
I Fall - Open Moody High School 83.875 1 Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual
II Fall - Open Cedar Creek High School 89.200 1 Best Color Guard,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual
II Fall - Open Grandview High School 88.263 2 Best Music
III Fall - Open East View High School 90.350 1 Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual
III Fall - Open Manor High School 88.650 2 Best Color Guard
III Fall - Open Ann Richards School for Young Women Leaders 88.463 3
III Fall - Open Jourdanton High School 88.225 4
III Fall - Open Crockett High School 87.100 5 Best Music
III Fall - Open Waco High School 85.875 6
IV Fall - Open Lyndon B. Johnson High School (AUS) 96.375 1 Best Overall Effect,Best Visual
IV Fall - Open Wagner High School 95.625 2 Best Music,Best Percussion
IV Fall - Open Georgetown High School 95.138 3 Best Color Guard
IV Fall - Open Stony Point High School 94.775 4
IV Fall - Open W. Charles Akins High School 94.613 5
IV Fall - Open Medina Valley High School 94.238 6
IV Fall - Open James Pace Early College High School (TX) 93.425 7
IV Fall - Open Cleburne High School 90.938 8
IV Fall - Open John Marshall High School (TX) 89.500 9
V Fall - Open Granbury High School 96.075 1 Best Music,Best Percussion,Best Visual
V Fall - Open Saginaw High School 96.038 2 Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect
V Fall - Open William J. Brennan High School (TX) 94.425 3
V Fall - Open Donna High School 94.300 4

Schedule

Time Element
09:00 AM THIS IS THE FINAL SCHEDULE
09:15 AM Group I Open : Moody High School (Moody, TX)
09:30 AM Group II Open : Cedar Creek High School (Cedar Creek, TX)
09:45 AM Group II Open : Grandview High School (Grandview, TX)
10:00 AM Group III Open : Manor High School (Manor, TX)
10:15 AM Group III Open : Waco High School (Waco, TX)
10:30 AM Group III Open : Crockett High School (Austin, TX)
10:45 AM Group III Open : Ann Richards School for Young Women Leaders (Austin, TX)
11:00 AM Group III Open : Jourdanton High School (Jourdanton, TX)
11:15 AM Group III Open : East View High School (Georgetown, TX)
11:30 AM INTERMISSION
12:00 PM Group IV Open : Stony Point High School (Round Rock, TX)
12:15 PM Group IV Open : W. Charles Akins High School (Austin, TX)
12:30 PM Group IV Open : Georgetown High School (Georgetown, TX)
12:45 PM Group IV Open : Cleburne High School (Cleburne, TX)
01:00 PM Group IV Open : Wagner High School (San Antonio, TX)
01:15 PM BREAK
01:30 PM Group IV Open : Medina Valley High School (Castroville, TX)
01:45 PM Group IV Open : John Marshall High School (TX) (San Antonio, TX)
02:00 PM Group IV Open : Lyndon B. Johnson High School (AUS) (Austin, TX)
02:15 PM Group IV Open : James Pace Early College High School (TX) (Brownsville, TX)
02:30 PM Group V Open : Granbury High School (Granbury, TX)
02:45 PM Group V Open : William J. Brennan High School (TX) (San Antonio, TX)
03:00 PM Group V Open : Donna High School (Donna, TX)
03:15 PM Group V Open : Saginaw High School (Saginaw, TX)
03:30 PM PRELIMS AWARDS
06:30 PM FINALS BEGINS
10:30 PM FINALS AWARDS

Adjudicators

Fall 1.1 - Music Individual 1 Daniel Galloway (Houston, TX)
Fall 2.1 - Music Ensemble 1 Brandon Tanner (Houston, TX)
Fall 3.1 - Visual Performance 1 Kari White (Lewisville, TX)
Fall 4.1 - Overall Effect 1 Bobby Jones (Pleasant Valley, NY)
Fall 4.2 - Overall Effect 2 Judy Ulchinsky (Branchville, NJ)
Fall 5.1 - Color Guard Todd Mason (Augusta, GA)
Fall 6.1 - Percussion Rich Zamperini (Connellsville, PA)

Event Staff

0.1 - Event Manager Scott McCormick
1.1 - Event Coordinator Steve Hankins (Cibolo, TX)
2.1 - Assistant Event Coordinator Zach Long (Austin, TX)
3.1 - Tabulator Erin Stringer (Austin, TX)
5.1 - Registration Cathy Benford (Austin, TX)
Finance Manager Grant MacElhiney (Washington, DC)

Venue: Kelly Reeves Stadium
10211 West Parmer Lane
Austin TX 78717

--->