Group | Unit | Score | Place | Caption Awards |
---|---|---|---|---|
I Fall - Open | Midlothian Heritage High School | 83.000 | 1 | Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual |
II Fall - Open | Adamson High School | 84.663 | 1 | Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual |
III Fall - Open | MacArthur High School (Irving) | 92.413 | 1 | Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual |
III Fall - Open | Braswell High School | 88.975 | 2 | |
IV Fall - Open | Highland Park High School | 95.288 | 1 | Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual |
IV Fall - Open | Lamar High School (ARL) | 92.488 | 2 | Best Color Guard |
IV Fall - Open | Ryan High School | 91.388 | 3 | |
IV Fall - Open | Aubrey High School | 89.538 | 4 | |
V Fall - Open | Poteet High School (MESQUITE) | 94.400 | 1 | Best Color Guard,Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual |
VI Fall - Open | Timber Creek High School | 95.900 | 1 | Best Music,Best Overall Effect,Best Percussion,Best Visual |
VI Fall - Open | Chisholm Trail High School | 93.675 | 2 | Best Color Guard |
Time | Element |
---|---|
12:50 PM | THIS IS THE FINAL SCHEDULE |
01:00 PM | Group I Open : Midlothian Heritage High School (Midlothian, TX) |
01:15 PM | Group II Open : Adamson High School (Dallas, TX) |
01:30 PM | Group III Open : MacArthur High School (Irving) (Irving, TX) |
01:45 PM | Group III Open : Braswell High School (Aubrey, TX) |
02:00 PM | BREAK |
02:15 PM | Group IV Open : Aubrey High School (Aubrey, TX) |
02:30 PM | Group IV Open : Ryan High School (Denton, TX) |
02:45 PM | Group IV Open : Highland Park High School (Dallas, TX) |
03:00 PM | Group IV Open : Lamar High School (ARL) (Arlington, TX) |
03:15 PM | Group V Open : Poteet High School (MESQUITE) (Mesquite, TX) |
03:30 PM | Group VI Open : Chisholm Trail High School (Fort Worth, TX) |
03:45 PM | Group VI Open : Timber Creek High School (Keller, TX) |
04:15 PM | PRELIMS AWARDS/FINALISTS ANNOUNCED |
06:15 PM | FINALS BEGINS |
09:30 PM | FINALS AWARDS |
Fall 1.1 - Individual Music 1 | Kevin Wood (Cypress, TX) |
Fall 2.1 - Ensemble Music 1 | Andrew Barlow (Katy, TX) |
Fall 3.1 - Visual 1 | Andrew Angle (Minneapolis, MN) |
Fall 4.0 - Overall Effect | Todd Wooten (Chicago, IL) |
Fall 4.1 - Visual Effect 1 | Keith Dawson (Lexington, KY) |
Fall 5.1 - Color Guard 1 | John Lemire (Shelton, CT) |
Fall 6.1 - Percussion 1 | Robert Gross (Davenport, FL) |
0.1 - Event Manager | Kevin White (Cape Coral, FL) |
2.1 - Assistant Event Coordinator 1 | Bruce Fausey (Dallas, TX) |
2.2 - Assistant Event Coordinator 2 | Steven Wilkinson (Elk City, OK) |
3.1 - Tabulator 1 | Karen Stanfield (Fort Worth, TX) |