USBands Pennsylvania State Championships
Saturday, October 27, 2018 West Chester, PA

Schedule

Time Element
04:45 PM **All times approximate and subject to change**
04:55 PM ANNOUNCEMENTS/NATIONAL ANTHEM
05:00 PM Group I A : Saucon Valley High School (Hellertown, PA)
05:14 PM Group III A : Pleasant Valley High School (Brodheadsville, PA)
05:28 PM Group IV A : Council Rock High School South (Holland, PA)
05:42 PM Group IV A : Coatesville Area High School (Coatesville, PA)
05:56 PM Group IV A : Emmaus High School (Emmaus, PA)
06:10 PM Group IV A : Souderton Area High School (Souderton, PA)
06:24 PM INTERMISSION
06:38 PM Group II Open : Susquehanna Township High School (Harrisburg, PA)
06:52 PM Group II Open : Rustin High School (West Chester, PA)
07:06 PM Group IV Open : Avon Grove High School (West Grove, PA)
07:20 PM Group IV Open : Central Bucks High School South (Warrington, PA)
07:34 PM Group IV Open : Perkiomen Valley High School (Collegeville, PA)
07:48 PM Group IV Open : North Penn High School (Lansdale, PA)
08:02 PM INTERMISSION
08:16 PM Group V Open : Mechanicsburg Area Senior High School (Mechanicsburg, PA)
08:30 PM Group V Open : West Shore Marching Band (Lewisberry, PA)
08:44 PM Group V Open : Quakertown High School (Quakertown, PA)
08:58 PM Group V A : Boyertown High School (Boyertown, PA)
09:12 PM Group V A : Bangor Area High School (Bangor, PA)
09:26 PM Group VI A : Downingtown East High School (Exton, PA)
09:40 PM Group VI A : Penncrest High School (Media, PA)
09:54 PM Exhibition : West Chester University (West Chester, PA)
10:08 PM AWARDS

Adjudicators

Fall 1.1 Chief Adjudicator Ed Doscher (Springfield, NJ)
Fall 1.1 - Music Individual 1 James Riley (Pompton Plains, NJ)
Fall 2.1 - Music Ensemble 1 Michael Fanelli (Galloway, NJ)
Fall 3.1 - Visual Performance 1 David Caravella (Paramus, NJ)
Fall 4.1 - Overall Effect 1 Ed Doscher (Springfield, NJ)
Fall 4.2 - Overall Effect 2 Richard McCarty (Hughesville, PA)
Fall 5.1 - Color Guard Aaron Palmer (Philadelphia, PA)
Fall 6.1 - Percussion Travis Peterman (Newark, DE)

Event Staff

0.1 - Event Manager Joao Paulo Melo De Castro (Lansdale, PA)
0.1 - Event Manager Michael Saunders (Bethlehem, PA)
1.1 - Event Coordinator Lawrence Eckert (Slatington, PA)
2.1 - Assistant Event Coordinator Joanne Denslow (Barto, PA)
3.1 - Tabulator Susan Litchauer Eckert (Slatington, PA)
3.1 - Tabulator Christine O'Rourke (Limerick, PA)