USBands Burleson Showcase
Saturday, October 05, 2019 Burleson, TX

Schedule

Time Element
08:45 AM **All times approximate and subject to change**
08:50 AM
09:00 AM
09:00 AM ANNOUNCEMENTS/NATIONAL ANTHEM
09:15 AM PRELIMS BEGINS
09:30 AM Group II : Rice High School (Rice, TX)
09:45 AM Group II : Nolan Catholic High School (Fort Worth, TX)
10:00 AM Group II : Grandview High School (Grandview, TX)
10:15 AM Group III : Stephenville High School (Stephenville, TX)
10:30 AM Group III : Timberview High School (Arlington, TX)
10:45 AM Group III : Northwest High School (TX) (Justin, TX)
11:00 AM Group III : Creekview High School (Carrollton, TX)
11:15 AM Group III : Memorial High School (Frisco, TX)
11:30 AM INTERMISSION
12:00 PM Group IV : Joshua High School (Joshua, TX)
12:15 PM Group IV : Brewer High School (Fort Worth, TX)
12:30 PM Group IV : Grapevine High School (Grapevine, TX)
12:45 PM Group IV : Braswell High School (Aubrey, TX)
01:00 PM Group IV : Lake Dallas High School (Corinth, TX)
01:15 PM Group IV : Cleburne High School (Cleburne, TX)
01:30 PM Group IV : V.R. Eaton High School (Haslet, TX)
01:45 PM BREAK
02:00 PM BREAK
02:15 PM Group V : Chisholm Trail High School (Fort Worth, TX)
02:30 PM Group V : North Crowley High School (Ft. Worth, TX)
02:45 PM Group V : Weatherford High School (Weatherford, TX)
03:00 PM Group VI : Cooper High School (Abilene, TX)
03:15 PM Group VI : Saginaw High School (Saginaw, TX)
03:30 PM Group VI : Lewisville High School (Lewisville, TX)
03:45 PM Group IV : Burleson High School (Burleson, TX)
04:00 PM PRELIMS AWARDS/FINALISTS ANNOUNCED
04:15 PM NATIONAL ANTHEM
04:30 PM Finalist
04:45 PM FINALS BEGINS
05:00 PM Finalist
05:15 PM Finalist
05:30 PM Finalist
05:45 PM Finalist
06:00 PM Finalist
06:15 PM INTERMISSION
06:30 PM Finalist
06:45 PM Finalist
07:00 PM Finalist
07:15 PM Finalist
07:30 PM Finalist
07:45 PM Finalist
08:00 PM FINALS AWARDS

Adjudicators

Fall 0.1 Chief Adjudicator Mike Lewis (Burnet, TX)
Fall 4.5 - Overall Music Effect 1 Mike Lewis (Burnet, TX)
Fall 1.1 - Individual Music 1 Clayton Harris (Princeton, TX)
Fall 2.1 - Ensemble Music 1 Mark Eastin (Granbury, TX)
Fall 3.1 - Visual 1 Jude Boughton (Austin, TX)
Fall 4.1 - Overall Visual Effect 1 Todd Mason (Augusta, GA)
Fall 5.1 - Color Guard 1 Abel Vasquez (Austin, TX)
Fall 6.1 - Percussion 1 Eric Sheffler (Overland Park, KS)

Event Staff

1.1 - Event Coordinator 1 Michael Regalado (Denton, TX)
2.1 - Assistant Event Coordinator 1 Steven Wilkinson (Elk City, OK)
3.1 - Tabulator 1 Bruce Fausey (Dallas, TX)