Yamaha Cup: Texas
Saturday, October 12, 2019 Converse, TX

Schedule

Time Element
08:45 AM **All times approximate and subject to change**
08:50 AM NATIONAL ANTHEM
09:00 AM PRELIMS BEGINS
09:00 AM Group I : Antonian College Preparatory High School (San Antonio, TX)
09:15 AM Group I : Somerset High School (Somerset, TX)
09:30 AM Group II : John F. Kennedy High School (San Antonio, TX)
09:45 AM Group II : Bandera High School (Bandera, TX)
10:00 AM Group II : Sidney Lanier High School (San Antonio, TX)
10:15 AM Group II : Memorial High School (San Antonio, TX)
10:30 AM Group III : Boerne High School (Boerne, TX)
10:45 AM Group III : Luther Burbank High School (San Antonio, TX)
11:00 AM Group III : Marble Falls High School (Marble Falls, TX)
11:15 AM Group III : Veterans Memorial High School (TX - Judson) (San Antonio, TX)
11:30 AM BREAK
11:45 AM Group IV : Boerne-Samuel V. Champion High School (Boerne, TX)
12:00 PM Group IV : Winn High School (Eagle Pass, TX)
12:15 PM Group IV : Steele High School (Cibolo, TX)
12:30 PM Group IV : Fredericksburg High School (Fredericksburg, TX)
12:45 PM Group IV : McCollum High School (San Antonio, TX)
01:00 PM Group IV : Medina Valley High School (Castroville, TX)
01:15 PM Group IV : John Marshall High School (TX) (San Antonio, TX)
01:30 PM Group IV : Harlandale High School (San Antonio, TX)
01:45 PM Group IV : Wagner High School (San Antonio, TX)
02:00 PM Group IV : Legacy of Educational Excellence High School (L.E.E HS) (San Antonio, TX)
02:15 PM INTERMISSION
02:45 PM Group V : Lehman High School (Kyle, TX)
03:00 PM Group V : Harlan High School (San Antonio, TX)
03:15 PM Group V : Douglas MacArthur High School (San Antonio, TX)
03:30 PM BREAK
03:45 PM Group VI : Earl Warren High School (San Antonio, TX)
04:00 PM Group VI : Hanna High School (Brownsville, TX)
04:15 PM Group VI : Samuel Clemens High School (Schertz, TX)
04:30 PM Group VI : John B. Alexander High School (Laredo, TX)
04:45 PM Group VI : James Madison High School (TX) (San Antonio, TX)
05:15 PM PRELIMS AWARDS/FINALISTS ANNOUNCED
05:30 PM CRITIQUE
06:35 PM NATIONAL ANTHEM
06:45 PM FINALS BEGINS
06:45 PM Finalist
07:00 PM Finalist
07:15 PM Finalist
07:30 PM Finalist
07:45 PM Finalist
08:00 PM Finalist
08:15 PM BREAK
08:30 PM Finalist
08:45 PM Finalist
09:00 PM Finalist
09:15 PM Finalist
09:30 PM Finalist
09:45 PM Finalist
10:15 PM FINALS AWARDS

Adjudicators

Fall 0.1 Chief Adjudicator Eric Kitchenman (Lansdale, PA)
Fall 4.4 - Overall Effect Music 1 Chris Tomsa (Harrison, OH)
Fall 1.1 - Individual Music 1 David Walker (Waco, TX)
Fall 2.1 - Ensemble Music 1 Carl Diefenbach (Lewis Center, OH)
Fall 3.1 - Visual 1 Marc Sylvester (Brooklyn, NY)
Fall 4.2 - Overall Effect Visual 1 Eric Kitchenman (Lansdale, PA)
Fall 5.1 - Color Guard 1 Hieu Nguyen (Brookline, MA)
Fall 6.1 - Percussion 1 Charles Poole (Stoneham, MA)

Event Staff

1.1 - Event Coordinator 1 Jason Howard (Goliad, TX)
2.1 - Assistant Event Coordinator 1 Cathy Breeden (Cypress, TX)
3.1 - Tabulator 1 ROBERT COATS (Victoria, TX)