Marine Corps Invitational
Saturday, September 28, 2019 Annapolis, MD

Schedule

Time Element
08:45 AM **All times approximate and subject to change**
08:50 AM NATIONAL ANTHEM
09:00 AM Group I A : Northwest High School (MD) (Germantown, MD)
09:15 AM Group I A : Calvert High School (Prince Frederick, MD)
09:30 AM Group V A : Langley High School (McLean, VA)
09:45 AM BREAK
10:00 AM Group II A : Annapolis Area Christian School (Severn, MD)
10:15 AM Group II A : North Hagerstown High School (Hagerstown, MD)
10:30 AM Group II A : South River High School (MD) (Edgewater, MD)
10:45 AM Group II A : Williamsport High School (MD) (Williamsport, MD)
11:00 AM Group II A : Northern High School (MD) (Owings, MD)
11:15 AM Group II A : Leonardtown High School (Leonardtown, MD)
11:30 AM Group II A : Century High School (Sykesville, MD)
11:45 AM INTERMISSION
12:15 PM Group III A : Mount Vernon High School (VA) (Alexandria, VA)
12:30 PM Group III A : Newark High School (Newark, DE)
12:45 PM Group III A : Patapsco High School (Baltimore, MD)
01:00 PM Group III A : Abington High School (PA) (Abington, PA)
01:15 PM Group III A : Manassas Park High School (Manassas Park, VA)
01:30 PM Group III A : Boonsboro High School (Boonsboro, MD)
01:45 PM Group IV A : Marriotts Ridge High School (Marriottsville, MD)
02:00 PM Group IV A : Paul V. Moore High School (Central Square, NY)
02:15 PM Group IV A : Thomas S. Wootton High School (Rockville, MD)
02:30 PM Group V A : Loudoun County High School (Leesburg, VA)
02:45 PM Exhibition : Indiana University of Pennsylvania (Indiana, PA)
03:00 PM AWARDS - A CLASS
04:00 PM Group II Open : Chopticon High School (Morganza, MD)
04:15 PM Group II Open : Great Mills High School (Great Mills, MD)
04:30 PM Group III Open : Oakdale High School (Ijamsville, MD)
04:45 PM Group III Open : Calvert Hall College High School (Baltimore, MD)
05:00 PM Group IV Open : Newtown High School (Sandy Hook, CT)
05:15 PM Group IV Open : Gov. Thomas Johnson High School (Frederick, MD)
05:30 PM Group IV Open : Urbana High School (Ijamsville, MD)
05:45 PM INTERMISSION
06:30 PM Group V Open : Linganore High School (Frederick, MD)
06:45 PM Group V Open : Liverpool High School (Liverpool, NY)
07:00 PM Group V Open : West Springfield High School (VA) (Springfield, VA)
07:15 PM Group VI Open : Chantilly High School (Chantilly, VA)
07:30 PM Group VI Open : John Champe High School (Aldie, VA)
07:45 PM Exhibition : Indiana University of Pennsylvania (Indiana, PA)
08:00 PM AWARDS - OPEN CLASS

Adjudicators

Fall 0.1 Chief Adjudicator LAWRENCE MARKIEWICZ (INDEPENDENCE, KS)
Fall 4.4 - Overall Effect Music 1 LAWRENCE MARKIEWICZ (INDEPENDENCE, KS)
Fall 1.1 - Individual Music 1 Nicholas Bavani (Baltimore, MD)
Fall 2.1 - Ensemble Music 1 John Saint Amour (Crofton, MD)
Fall 3.1 - Visual 1 Ron Frech (Villas, NJ)
Fall 4.2 - Overall Effect Visual 1 Paul Lampkin (Sanborn, NY)
Fall 5.1 - Color Guard 1 Jonathan Colvin (North chesterfield, VA)
Fall 6.1 - Percussion 1 Travis Peterman (Newark, DE)

Event Staff

0.1 - Event Manager Jim Sheeley (Branchburg, NJ)
1.1 - Event Coordinator 1
1.2 - Event Coordinator 2 Ben Regalado (Severna Park, MD)
2.1 - Assistant Event Coordinator 1 Laura Martinez (Germantown, MD)
2.2 - Assistant Event Coordinator 2 Grete Terjesen (Charles Town, WV)
2.3 - Assistant Event Coordinator 3 Jimmy Edwards (Silver Spring, MD)
3.1 - Tabulator 1 Sean Anderson (Millersville, MD)
4.1 - Announcer
5.1 - Registration Manager Julie Rouse (Bethlehem, PA)
5.3 - Box Office Manager Lawrence Harris (Bethlehem, PA)
5.7 - Finance Manager Doug Maden
5.8 - Hospitality Manager
6.1 - PepWear Rep Laura Stewart
8.1 - Media Maker
Box Office