USBands A Class National Championships (Group III A)
Saturday, November 05, 2016 Allentown, PA

Scores

Group Unit Score Place Caption Awards
III Fall - A Audubon High School 96.013 1 Best Music
III Fall - A Pequannock Township High School 95.963 2 Best Percussion,Best Visual
III Fall - A Wayne Valley High School 94.975 3
III Fall - A Hightstown High School 94.738 4
III Fall - A Northern Highlands Regional High School 94.525 5 Best Overall Effect
III Fall - A Century High School 94.350 6
III Fall - A Woodgrove High School 94.013 7
III Fall - A Williamstown High School (NJ) 93.613 8
III Fall - A Kingsway Regional High School 93.588 9
III Fall - A Montville Township High School 93.563 10 Best Color Guard
III Fall - A Walt Whitman High School 92.863 11
III Fall - A Rahway High School 92.413 12
III Fall - A Hopewell Valley Central High School 92.363 13
III Fall - A Rancocas Valley Regional High School 91.763 14
III Fall - A Thomas S. Wootton High School 91.663 15
III Fall - A Williamsport High School (MD) 91.625 16
III Fall - A Toms River High School East 90.925 17
III Fall - A Severna Park High School 90.813 18
III Fall - A Kittatinny Regional High School 88.988 19
III Fall - A Long Branch High School 87.625 20
III Fall - A Robbinsville High School (NJ) 87.413 21
III Fall - A Boonsboro High School 85.513 22
III Fall - A Columbia High School (NJ) 84.738 23
III Fall - A Leonardtown High School 84.538 24
III Fall - A Hicksville High School 81.025 25
III Fall - A Suffern High School 79.450 26

Schedule

Time Element
12:15 PM Group III A : Hicksville High School (Hicksville, NY)
12:29 PM Group III A : Boonsboro High School (Boonsboro, MD)
12:43 PM Group III A : Kittatinny Regional High School (Newton, NJ)
12:57 PM Group III A : Columbia High School (NJ) (Maplewood, NJ)
01:11 PM Group III A : Leonardtown High School (Leonardtown, MD)
01:25 PM Group III A : Severna Park High School (Severna Park, MD)
01:39 PM Group III A : Suffern High School (Suffern, NY)
01:53 PM Group III A : Williamsport High School (MD) (Williamsport, MD)
02:07 PM Group III A : Long Branch High School (Long Branch, NJ)
02:21 PM BREAK
02:40 PM Group III A : Woodgrove High School (Purcellville, VA)
02:54 PM Group III A : Walt Whitman High School (Huntington Station, NY)
03:08 PM Group III A : Thomas S. Wootton High School (Rockville, MD)
03:22 PM Group III A : Toms River High School East (Toms River, NJ)
03:36 PM Group III A : Rancocas Valley Regional High School (Mount Holly, NJ)
03:50 PM Group III A : Montville Township High School (Montville, NJ)
04:04 PM Group III A : Robbinsville High School (NJ) (Robbinsville, NJ)
04:18 PM Group III A : Northern Highlands Regional High School (Allendale, NJ)
04:32 PM Group III A : Williamstown High School (NJ) (Williamstown, NJ)
04:46 PM BREAK
05:05 PM Group III A : Rahway High School (Rahway, NJ)
05:19 PM Group III A : Hopewell Valley Central High School (Pennington, NJ)
05:33 PM Group III A : Audubon High School (Audubon, NJ)
05:47 PM Group III A : Pequannock Township High School (Pompton Plains, NJ)
06:01 PM Group III A : Kingsway Regional High School (Woolwich Twp., NJ)
06:15 PM Group III A : Century High School (Sykesville, MD)
06:29 PM Group III A : Wayne Valley High School (Wayne, NJ)
06:43 PM Group III A : Hightstown High School (Hightstown, NJ)
06:57 PM Exhibition : James Madison University (Harrisonburg, VA)
07:15 PM AWARDS

Adjudicators

Fall 1.1 - Music Individual 1 Carl Diefenbach (Lewis Center, OH)
Fall 1.2 - Music Individual 2 Scott Brown (Palmerton, PA)
Fall 2.1 - Music Ensemble 1 Paul Cullen (North Wales, PA)
Fall 2.2 - Music Ensemble 2 Kevin McKenzie (Southaven MS, MS)
Fall 3.1 - Visual Performance 1 Trent Smith (Cresco, PA)
Fall 3.2 - Visual Performance 2 Ron Frech (Villas, NJ)
Fall 4.1 - Overall Effect 1 Ryan Miller (Minneapolis, MN)
Fall 4.2 - Overall Effect 2 Brian M. Leonard (Collegeville, PA)
Fall 5.1 - Color Guard Myrna Lopez (Brooklyn, NY)
Fall 6.1 - Percussion Joe Ciancimino (Norristown, PA)

Event Staff

3.1 - Tabulator Lauren Marden (Butler, NJ)
3.1 - Tabulator Nicholas True (Emmaus, PA)
3.2 - Tabulator 2 Bruce Maine (Fulton, NY)
3.2 - Tabulator 2 Jean Sowinski (Levittown, NY)

Venue: J. Birney Crum Stadium
2015 W. Linden St.
Allentown PA 18104